A török bajnokság elé – Történelem

A török kosárlabda liga története igencsak messze nyúlik vissza. Engedje meg a kedves olvasó, hogy egy rövid történelmi képet adjunk erről.

1904-ben történt, hogy egy amerikai kis egyetem a Robert College Isztanbulba látogatott és bemutató kosárlabda mérkőzést játszott. Mindenkit lenyűgöztek, így ennek a csapatnak a mintájára 1911-ben megalakították a Galatasaray kosárlabda szakosztályát. Természetesen az ősi rivális Fenerbahce ezt nem hagyhatta annyiban, úgyhogy két évre rá már az ő egyesületük is készen állt a kosarazásra. Az első nem hivatalos liga 1927-ben alakult, majd 1933-ban létrejöttek a regionális szövetségek, akik regionális bajnokságokat írtak ki. A következő nagy változást 1946 hozta el, ekkor a három legnagyobb város Isztanbul, Izmir és Ankara klubja tömörültek egységbe. A Török Kosárlabda Szövetség 1969. december 13.-án alakult és innentől számolunk a hivatalos Török bajnoksággal is.

Az első osztályt (Premier League) 16 csapat alkotja, akik kétszer találkoznak egymással, majd az első nyolc csapat három győzelemig tartó párharcokban küzd a rájátszásban. A másodosztály (Second League) első két helyezettje a szezon végén, feljut, míg az első liga utolsó két csapata kiesik. Igen ám, de itt még nincs vége. A második vonal harmadikja és negyedikje, úgynevezett osztályozót játszik, az első vonal 13. és 14. helyezettjével. Ez egy, egy mérkőzéses azonnali kieséses csata. Így akár egy szezon végén az is előfordulhat, hogy négy csapat is osztályt cserél. Ez 2009-ben meg is történt. Az 1969-es kiírást az Altinordu csapata nyerte. A legtöbb bajnoki címet az Efes szerezte, szám szerint 13-at. A többi nagyot tekintve a Fenerbahce 5, a Galatasaray

Bővebben...

Forrás: 
Kezdő5.hu