Megvan a 4.!

Juhos Levente nélkül állt fel a Szedeák a Jászberény ellen, és Andrija Ciricéknek alaposan meg kellett izzadniuk, de megszerezték negyedik hazai sikerüket.

Negyedik hazai sikerére készült a Naturtex-SZTE-Szedeák, amely a szezon során idegenben remekül teljesítő Jászberényt fogadta. Nikola Lazic együtteséből két játékos is betegséggel küzdött a héten, Ivan Lilov és Juhos Levente közül ugyan mindketten ott voltak a szegediek keretében, de csak előbbi vállalta a játékot, a nemrég karriercsúcsot elérő bedobó ugyan átöltözött, de egy percet sem töltött a pályán.

Lilov szerezte a meccs első kosarat, majd Arrington büntetőkből válaszolt. 4-7 után sikerült egy 9-0-s futást produkálnia a Szedeáknak, többek között Andrija Ciric két triplájának köszönhetően is. Jól kezdett a szegedi együttes, lendületes támadásaival rendre gondot okozott a Jászberénynek, ám a nyolcperces előny a negyed utolsó másodperceiben lecsökkent, miután Nemanja Protic távoli hármasa zárta az első tíz percet. Jól nyitotta a második negyedet is a Szeged, az ezúttal kezdőként szerepelő Vágvölgyi Ákos egy trojkával adta meg az alaphangot, majd a fiatal kosaras védekezésben is hozzátette a magáét, miképp Marko Boltic is jól mozgott saját palánkja alatt is. Nenad Sulovic horga után tíz pontosra nőtt a különbség (31-21), sőt, Boltic kettő plusz egyes akciója után még nagyobb előnyre tett szert a Szedeák. A Jászberény bátran tüzelt kintről: Cseh György és Protic távoli kosaraival zárkóztak a vendégek, de Andrija Ciric visszadobta utóbbi hármasát. (39-30) Szegedi kosárral zárult a második negyed, Sulovic a palánk alól volt eredményes, így nyolc ponttal vezetett a nagyszünetben a Naturtex.

A harmadik negyed nem várt fordulatot hozott: a Jászberény folyamatosan kapaszkodott, Williams pedig szinte képtelen volt hibázni, Nikola Lazic időkérése sem tudta megállítani a vendégek lendületét, így hat perccel a nagyszünet után Williams trojkájával kiegyenlített a Berény. (55-55) Arrington büntetőjével hosszú idő után újból vezetett Stevan Tot együttese, amely a negyed végére hét ponttal is meglépett, Williams húsz pont fölé kúszott ebben a periódusban, így nehéz helyzetből várhatta az utolsó tíz percet a Szedeák. Protic betörései is életveszélyesek voltak, így már kilenc ponttal vezetett a Jászberény. Ivan Lilov rengeteget vállalt: plusz egyes akciója után kezdett közelíteni a Naturtex, mi több, a bolgár hármasa után már csak egy volt a különbség. (69-70) Hol itt, hol ott volt az előny, egylabdás meccsnek tűnt ekkor a találkozó, ezt végül Andrija Ciric törte meg, aki Stamenkovic pontatlan ejtése után tört be, és fejezte be az akciót, így négy pontra meglépett a Szedeák három perccel a vége előtt. Boltic és Sulovic nagyon élt ezekben a percekben, az irányító a lepattanók, a gólpasszok és a kosarak tekintetében is remekül teljesített. Protic megtett mindent, de hatodik triplája csak arra volt elég, hogy három pontra csökkentse csapata hátrányát: a végén a Jászberény nem tudott mit tenni, rögtön faultolt, de ez már a veszett fejsze nyele volt a vendégektől, akik a végén már nem tudták azt a játékot hozni, amivel megszorongatták Nikola Lazic együttesét – könnyű kosarakat tudott szerezni a Szedeák, Wirth Ádám pedig feltette a pontot az i-re a ziccerével: Juhos Levente nélkül ugyan megszenvedett, de le tudta győzni a Jászberényt a Naturtex-SZTE-Szedeák, amely negyedik sikerét aratta a bajnokságban.

Az így 4-2-s mutatóval álló Szedeák legközelebb december harmadikán lép pályára, Marko Bolticék a Paks otthonában folytatják a bajnokságot.

Ami a statisztikát illeti

A csapatmutatók tekintetében a lepattanócsatát a Jászberény 36-32-re nyerte, amely héttel több támadólepattanót szedett a szegediekhez képest – igaz, ezt ellensúlyozva hárommal több labdát adtak el a vendégek. Ugyanakkor a vonalról pontosabb volt Stevan Tot gárdája, csak négy büntetőt hibáztak el 19 dobásból, a Szedeák nyolc büntetőt is kihagyott, a triplák tekintetében pedig ugyan 13 kinti dobása ült a jászságiaknak, de ezt 34 kísérletből hozták össze, szemben a szegediek 6/19-es mutatójával. A Szedeák játékosai közül a négy légiós egyaránt extrát nyújtott: Marko Boltic 33 perce alatt igen sokszínű játékot nyújtott, 18 pontja mellett a mezőny legjobb lepattanózójának bizonyult kilenc letépett labdájával, miképp a gólpasszok tekintetében sem volt nála jobb teljesítmény, hétszer szolgálta ki a társakat – e mellett hat kiharcolt faultot, és egy szerzett labdát is feljegyezhettünk nála. A héten betegséggel küzdő Ivan Lilov volt a Szedeák legeredményesebb játékosa, a meccset végigjátszó bolgár játékos 23 pontig jutott, négy lepattanója mellett hat gólpasszt és öt kiharcolt faultot tudott hozzátenni, és még egy blokkra is futotta tőle. Andrija Ciric is végig a pályán volt, a kapitány 16 pontot szorgoskodott össze, hat lepattanója mellett két labdát is szerzett, és három gólpasszt, valamint egy blokkot mutatott még fel. Az ezúttal a kezdőben helyet kapott Vágvölgyi Ákos jól teljesített a felnőttek meccsén is: 24 perce alatt 10 pontot szerzett, mezőnyből csak egyszer hibázott, két lepattanót és egy asszisztott tudott hozzátenni a közöshöz. Nenad Sulovic 33 percet töltött a pályán, ami alatt 19 pontig jutott, hét lepattanója és négy szerzett labdája mellé hat gólpassza is volt, és hatszor szabálytalankodtak ellene, övé volt a legmagasabb VAL-érték (28) a Szedeák játékosai közül. A csereként beállt Révész Ádám 6 percet kapott Nikola Lazictól, ami alatt 2 pontot szerzett, Wirth Ádám négy pontig jutott 19 perce során, míg Lakosa Zsolttól egy gólpasszra és egy lepattanóra futotta szűk három perc folyamán. A túloldalról Nemanja Protic és Brian Williams emelhető ki: az irányító hat triplát szerzett, ami a mezőny legmagasabb mutatója, öt lepattanót és öt gólpasszt tud még felmutatni hét kiharcolt faultja mellett a szerb légiós – míg Williams szintén húsz pont fölött zárt, és remekül dobott főképp kintről, csak három távolija nem landolt a gyűrűben hét kísérletből.

Férfi kosárlabda NB I/A 8. forduló

Naturtex-SZTE-Szedeák – JP Auto-Jászberény KSE 92 – 86 (26-21, 21-18, 14-29,31-18)
Szeged, újszegedi sportcsarnok, 800 néző. Vezeti: Győrffy Pál, Jakab László, Minár László (Balogh László).
Szedeák: BOLTIC 18, LILOV 23/3, CIRIC 16/9, Vágvölgyi 10/6, SULOVIC 19. Csere: Révész 2, Wirth 4, Lakosa -. Vezetőedző: Nikola Lazic.
Jászberény: PROTIC 28/18, Arrington 9, WILLIAMS 26/12, Cseh 11/3, Stamenkovic 7/3. Csere: Brbaklic -, Barker -, Czirbus 5/3, Bazsó -. Vezetőedző: Stevan Tot.

Nikola Lazic: “Egész héten sok gonddal küzdöttünk, a csapat az utolsó negyedben mutatta meg igazi tudását, amikor hátrányból fordítva szerezte meg az idény legfontosabb győzelmét.”

Stevan Tot: “Sok erőnket felemésztette, hogy hátrányból kellett fordítanunk. Döntőnek bizonyult, hogy a negyedik negyedben gyengén védekeztünk a palánkunk alatt.”