Az első vereség

Elvesztette csapatunk a veretlenségét, amiben a helyenként gyengébb teljesítményünk mellett az erős részrehajlással tevékenykedő játékvezetők kulcsszerepet játszottak.

Bajai Bácska - MTK Törökbálint  83-76 (15-18, 20-22, 24-11, 24-25)

Baja, MNÁMK Sportcsarnok, 200 néző

Bajai Bácska: Hosszú Gergely (17 pont/3 gólpassz/9 lepattanó), Nagy Dániel (0/0/2), Fehér Csaba (7/1/3), Ágfalvi Bálint (34/4/8), Mándity Máté (17/0/7), Szabó Ádám (0/3/4), Kancsár Zoltán (4/0/1), Varga Imre (0/0/1), Elmer Tibor (4/0/1), Piukovics Bálint (0/0/0).

MTK Törökbálint: Szarvas Gábor (17 pont/5 gólpassz, 1 lepattanó), Bihari Máté (9/0/2), Gorski Jaroslav (19/2/9), Kovács Attila (13/2/8), Horváth Csaba (11/2/10), Spiriev Olivér (3/0/2), Baross Kristóf (0/0/1), Merza Domonkos (0/0/0), Laczka István (2/0/3), Nedelcu Gergő (2/0/0).

Ez a mérkőzés után már értjük hogyan lehetséges az, hogy a Baja, miközben idegenben nyeretlen, otthon veretlen. A játékvezetők eszköztáruk teljes repertoárját bevetették, hogy előbb az első félidőben meccsben tartsák a hazaiakat, majd a harmadik negyedben és a záró játékrész elején a győzelemhez is hozzásegítsék őket. Általában igyekszünk a játékvezetéssel nem foglalkozni, de az, amit a szürke ruházatba öltözött, de korántsem a szürkeségben tevékenykedő bírók műveltek, igen csúnya volt. Profi módon végezték dolgukat, a kulcshelyzetekben vitték be a jobb horgokat, helyenként nagyvonalúan átsiklottak a történések felett, majd a végén még a szükséges kozmetikázást is elvégezték.

Gyorsan leszögezzük: tudjuk, hogy nem nyújtottunk jó teljesítményt, és szükséges is kielemeznünk a hibáinkat, de nem könnyű ekkora ellenszélben sziporkázni. Azt is hozzá kell tennünk, hogy a bajai csapat játékosai keményen, sportszerűen küzdöttek, és ők nem tettek mást, mint éltek a lehetőséggel.

Nézzük, hogyan is alakult a mérkőzés!

Az első negyedben többé-kevésbé a terveink szerint alakultak a dolgok. A bajaiak gólzsákját, Hosszú Gergelyt sikerült megfékezni. Feltűnő volt viszont, hogy túl sok támadó lepattanót megszereztek a hazaiak. Bár csak három ponttal vezettünk a negyed végén (15-18), ebben az is közrejátszott, hogy két szabályos kosarunkat nem adtak meg a bírók. Ekkor még azt hittük, ezt is elbírjuk...

Elképesztő volt figyelni a tudatos játékvezetést. Látszott, hogy Bihari Máté remek védekezése nem ízlik a hazaiaknak, így őt gyorsan ellátták kamu faultokkal. Pechükre Spiriev Olivér is semlegesíteni tudta Hosszú Gergelyt, de sajnos a csütörtöki edzésen összeszedett kisebb sérülése miatt ez csak ideig-óráig működhetett. Ennek ellenére úgy tűnt, hogy lassacskán elhúzunk. A félidő végjátékában hét ponttal vezettünk, és mi vezethettük volna az utolsó akciót, de ekkor egy eladott labda után kapott kosár öt pontra fogyasztotta előnyünket (35-40).

Fordulás után fokozott működésbe lépett a szürkeruhás duó, és ettől nagy lendületet kaptak a hazaiak. Különösen Ágfalvi Bálint jeleskedett, vele egyszerűen nem bírtunk. A nagyon sokadik bírói "tévedés" után Molnár István reklamált, amiért rögtön technikait kapott. A másik oldalon azt "nem vették észre" a bírók, hogy szabálytalanul szinte végig két edző állt, sokszor igen hevesen reklamált, sőt egy-két nekik nem tetsző ítéletnél még a pályára is bementek. Azon is mosolyogva, nagyvonalúan átlendültek a játékvezetők, amikor egy néző berohant a pályára, és ott hangosan inzultálta játékosainkat! Bezzeg Horváth Csaba és a többiek feltűntek nekik, és tették is a dolgukat...

Mindeközben a Baja átvette a vezetést, és nekünk nem sikerült megtalálni a hét ember elleni megoldást. Tovább rontotta a helyzetünket, hogy pocsékul dobtuk a büntetőket, és a középtávoli helyzeteket, valamint, hogy Olivért a lába miatt már nem merte pályára küldeni vezetőedzőnk. Horváth Csabát továbbra is megtalálták a bírók, és a kitűnő centert végül egy nevetséges kettős fault befújásával eltávolították a pályáról. Mivel Szabó Balázs (alias 'Rodman') még sérült, ez nagy érvágást jelentett számunkra. Ebben az időszakban Gorski Jaroslav megpróbálta hátára venni a csapatot, de ez néha inkább görcsösséghez vezetett, és Kovács Attilának sem ment úgy a játék, ahogy szokott, különösen védekezésben. Sajnos a védekezésünkkel csapatszinten is gondunk volt ezen a meccsen.

A végjátékhoz közeledve látszott, hogy csinálhatunk mi bármit, ezúttal nem terem számunkra babér. Akármikor lendületbe jöttünk, az ellenfél fáradhatatlan hatodik és hetedik embere akcióba lépett. Szarvas Gábor csapatkapitányhoz méltó módon az utolsó pillanatig igyekezett tartani a lelket és a tüzet játékosainkban, és az utolsó percekben szórta a pontokat, de végül nem maradt más választásunk, mint gratulálni az ellenfél játékosainak.

A négy negyedből hármat megnyertünk, de a harmadik játékrész deficitje összességében túl soknak bizonyult.

Sok tanulsággal szolgált a mérkőzés. Reméljük, a Baján átéltek tovább fokozzák a csapat elszántságát, és a sérültek teljes felépülése után elég erősek leszünk ahhoz, hogy az ilyen meccseket is meg tudjuk nyerni.

Molnár István vezetőedző: Nagyon megéreztük  kulcsjátékosaink gyengébb teljesítményét, hiányoztak sérültjeink, de még így is győzelmi esélyünk lehetett volna, ha nem  ilyen szegedi "ellenszélben" játszunk.

*****

Gólzáporos, hullámzó mérkőzésen szenvedett vereséget U20-as együttesünk, a javarészt 2-3 évvel idősebbekből álló, jó erőket felvonultató hazaiaktól.

Bajai Bácska U20 - MTK Törökbálint U20  103-88 (25-16, 26-36, 33-22, 19-14)

Hamar elhúzott a Baja, de a második negyedben remekül küzdöttek fiataljaink, és felzárkóztak, sőt a nagyszünetben egy ponttal vezettünk. Sajnos utána felőröltek bennünket az erősebb hazaiak, és érvényesítették a papírformát az ezúttal is a beteg Fülöp Botondot nélkülöző csapatunkkal szemben.

Kiemelendő Fekete Viktor játéka, aki 31 pontját kiváló dobószázalékkal érte el, és emellett még 7 gólpasszt is adott, és fegyelmezetten, jól játszott.  Mellette Boinitzer Dávid és Cséffalvay Zsolt voltak a legeredményesebbek.

Molnár Tamás edző: Sokat javult támadó szellemiségünk, motiváltabbak, sőt végre keményebbek, erőszakosabbak voltunk. Sokan léptek előre a csapatmegbeszélés óta, és változtattak játékukon. Sokáig tartottuk magunkat, sőt vezettünk is. Sajnos a végjátékot kevésbé bírtuk, és hát egy ilyen helyen nem velünk lesznek a szürke ruhások, ezt már nem tudtuk megoldani. Így ki lehet kapni, felemelt fejjel, jó játékkal. Gratulálok!